Test Allroundmarin Norsko 2015

Zodiac vs. Allroundmarin: Kdo z koho?

Srovnání nafukovacích člunů Zodiac Classic Mark II a Allroundmarin Poker 430 HD

Test v Norsku, Bergen, Severní moře

Po roce jsme s potápěči znovu vyjeli do Norska. Tentokrát ne s hliníkovým člunem, ale se dvěma nafukovacími. Starší osvědčený Zodiac Classic Mark II – člun určený pro tvrdší podmínky na moři, pro potápěče a rybáře. A nový Allrounmarin Poker 430, určený také pro potápěče a záchranářské práce. Tedy oba čluny stejné kategorie. Vyšší třída určená profesionálům a potápěčům, či rybářům a rekreantům do těkých podmínek. Čluny mají stejnou délku a na obou je motor 30 Hp. Na Zodiacu starší Mercury, na Pokeru nový Evinrude E-TEC. Že je Zodiac dobrý, to víme – ale jak se osvědčí Allroundmarin Poker?

1

Hned v sobotu po příjezdu jsme oba čluny sestavili a nafoukli. Porovnáváme je zatím vedle sebe u mola. Mají být stejně velké, délka cca 4,2 m. Ale evidentně nejsou. Allroundmarin Poker je na první pohled větší a mohutnější. Je širší o 20 cm, má větší průměr válců a mohutnější a více zvednutou příď. Pochopili jsme to při nafukování – Poker jsme foukali téměř dvakrát tak dlouho. Vejde se do těch jeho válců opravdu spousta vzduchu... Zajímala nás tabulková nosnost – nahlédnutím do technických parametrů jsme zjistili, že oba čluny jsou pro 7 lidí. Ovšem Poker má vyšší nosnost nákladu – 1000 kg, Classic 840 kg.

V neděli jsme využili hezkého počasí a byli dvakrát na vodě. Rybařili jsme i potápěli se. Na každé lodi je v průměru 4-5 pořádných chlapů. Potapěči mají každý s výbavou okolo 160 až 180 kg. Plus motor a nějaký náklad – celkem je na lodi asi 750 kg. Obě lodě fungují spolehlivě. S motory 30 Hp se obě dostanou do skluzu. Poznáváme první rozdíly: Zodiac je trochu menší a níž nad vodou a při jízdě na vlnách s touto zátěží do něj dost cáká. Do Allroundmarin Pokeru ne, je celý mohutnější a je tím výše nad vodou. Spolehlivě nad vlnami.

1

Potápěči mne upozornili na dvě pro ně celkem podstatné věci. Za prvé jestli do člunu cáká nebo necáká je jim úplně jedno. Stejně jsou v potápěčském obleku. A za druhé jde spíš o to, jak se do člunu vyleze z vody. A to jde lépe do Zodiacu Classic, protože je bliž k vodě. Takže z tohoto úhlu pohledu vede Zodiac. Tedy podle nich. Divné mi ale je, že když je lepší Zodiac, tak proč se všichni cpou do červeného Pokeru. Tak nevím nevím.

Čluny jsme testovali celý týden na moři. Projeli jsme s nimi několik fjordů, celkem stovky kilometrů. Několikrát denně na vodě, s oběma čluny. Na střídačku se používali pro potápěče na ponory a potom zase pro rybaření. Za tepla i v zimě v dešti a větru. Oba vydržely všechno, i nárazy do skal. Překvapila nás neuvěřitelně nízká spotřeba benzinu u motoru Evinrude E-TEC. Deset kilometrů z fjordu na moře a zpět, to několikrát denně, čtyři dny po sobě – a v nádrži ubylo jen asi 15 litrů, polovina benzinu tam pořád byla. Prý jestli to jezdí na vzduch...

Člun Allroundmarin Poker 430 s motorem Evinrude E-TEC 30 Hp se stal miláčkem výpravy. Je to vidět na fotkách, všichni s ním chtěli plout. Na rybáře nestříká ani ve vlnách a větru, s potapěči to letí ve skluzu i v pěti lidech, hromada pevných úchytů jim pomáhá připevnit jejich těžkou výbavu. A motor jezdí na vzduch, to je přece paráda...

1

Mám tu partu zkušených potápěčů a rybářů. Tak toho využívám a ptám se, co vlastně od nafukovacího člunu očekávají. Josef Klinkovský, profesionální potápěč u hasičů a instruktor potápění mi odpovídá: „Hlavně potřebujeme, aby uvezl 4 potápěče a jelo to s nimi ve skluzu. Pak aby se dal dobře sbalit a převézt. Aby nestál moc a vydržel co nejdéle i s tím naším opravdu náročným zacházením. A nakonec aby měl dobrou výbavu – hlavně mnoho různých úchytů, za které se dají upevnit lahve a olova a držet se za ně, zevnitř i zvenku.“ Když ty dva čluny porovnám z těchto hledisek, tak mi zhruba vychází toto:

  1. Nosnost a skluz: Zodiac Classic s Mercury tak akorát na hraně uveze 4 potápěče i s výbavou, jede těsně nad hranicí skluzu. Allroundmarin Poker s Evinrude E-TEC naprosto s přehledem. Je cítit silnější tah modernějšího E-TECu. A také větší výtlak člunu. Jeli jsme ve skluzu i v pěti lidech.

  2. Sbalení: Oba bez problémů. Skladné.

  3. Životnost: Zodiac neuvěřitelně dlouho. Po 14 letech těžkého zacházení je pořád dobrý. Allroundmarin – je na trhu přes dvacet let, v servisu se nám objevují první čluny až tak 12-15 let staré. Je kvalitně lepený z německého materiálu. Předpokládáme, že by to mělo být stejně dobré.

  4. Cena: Zodiac 119 000,- Kč. Poker 58 900,- Kč. Ceny člunů za posledních několik let šly hodně dolů. Určitě hlavně proto měl Zodiac v poslední době potíže a objevilo se mnoho konkurenčních firem. V tomto hledisku tedy Allroundmarin jednoznačně vede.

  5. Výbava: Zodiac Classic je pěkně vybavený, lavička, pevný provaz na chycení kolem dokola, silná oděrka, vlečná nerez oka vpředu, pádla, pumpa, sada na lepení, taška. Allroundmarin Poker má totéž, navíc ale ve standardu dvě lavičky a nerezová oka na jeřábování na zadním čele a vepředu na vnitřku válců. Plus další úchyty na válcích zevnitř. Lze k nim připnout mnoho bagáže a i potápěčskou nebo rybářskou výbavu..

1

Výsledek srovnání: Zodiac Classic MKII je velmi kvalitní loď, která dobře pluje ve vlnách i se zátěží a neuvěřitelně dlouho vydrží. Allroundmarin Poker ale vede v nosnosti, široké výbavě, jízdní vlastnosti má ještě lepší, než Zodiac a pořídíte ho za přibližně polovinu.