Test Allroundmarin Norsko 2015

část první

Srovnání nafukovacích člunů Zodiac Classic Mark II a Allroundmarin Poker 430

Test Allroundmarin v Norsku Severní moře

Po roce jsme s potápěči znovu vyjeli do Norska. Tentokrát ne s hliníkovým člunem, ale se dvěma nafukovacími. Starší osvědčený Zodiac Classic Mark II – člun určený pro tvrdší podmínky na moři, pro potápěče a rybáře a nový Allrounmarin Poker 430, určený také pro potápěče a záchranářské práce. Tedy oba čluny stejné kategorie. Vyšší třída určená profesionálům a potápěčům, či rybářům a rekreantům do těkých podmínek. Čluny mají stejnou délku a na obou je motor 30 Hp. Na Zodiacu starší Mercury, na Pokeru nový Evinrude E-TEC. Že je Zodiac dobrý, to víme – ale jak se osvědčí Allroundmarin Poker?

Hned v sobotu po příjezdu jsme oba čluny sestavili a nafoukli. Porovnáváme je zatím vedle sebe u mola. Mají být stejně velké, délka cca 4,2 m. Ale evidentně nejsou. Allroundmarin Poker je na první pohled větší a mohutnější. Je širší o 20 cm, má větší průměr válců a mohutnější a více zvednutou příď. Pochopili jsme to při nafukování – Poker jsme foukali téměř dvakrát tak dlouho. Vejde se do těch jeho válců opravdu spousta vzduchu... Zajímala nás tabulková nosnost – nahlédnutím do technických parametrů jsme zjistili, že oba čluny jsou pro 7 lidí. Ale Joker má vyšší nosnost nákladu – 1000 kg, Classic 840 kg.

V neděli jsme využili hezkého počasí a byli dvakrát na vodě. Rybařili jsme i potápěli se. Na každé lodi je v průměru 4-5 pořádných chlapů. Potapěči mají každý s výbavou okolo 160 až 180 kg. Plus motor a nějaký náklad – celkem je na lodi asi 750 kg. Obě lodě fungují spolehlivě. S motory 30 Hp se obě dostanou do skluzu. Poznáváme první rozdíly: Zodiac je trochu menší a níž nad vodou a při jízdě na vlnách s touto zátěží do něj dost cáká. Do Allroundmarin Pokeru ne, je celý mohutnější a je tím výše nad vodou. Spolehlivě nad vlnami.

Potápěči mne upozornili na dvě pro ně celkem podstatné věci. Za prvé jestli do člunu cáká nebo necáká je jim úplně jedno. Stejně jsou v potápěčském obleku. A za druhé jde spíš o to, jak se do člunu vyleze z vody. A to jde lépe do Zodiacu Classic, protože je bliž k vodě. Takže z tohoto úhlu pohledu vede Zodiac.