Setkání profesionálů v lodním rekreačním průmyslu

článek Yacht

Redakce časopisu YACHT pořádala pro všechny majitele lodí a příznivce vodních sportů na Slapech v Modré loděnici v pátek 28. srpna Setkání profesionálů v lodním rekreačním průmyslu.

Program byl zaměřen na prezentaci lodí, lodního příslušenství a motorů, výměnu zkušeností a informací mezi jednotlivými účastníky s důrazem na možnosti rozšíření obchodních příležitostí. Následovaly testy lodí pro časopis YACHT, společná plavba po Slapské přehradě a společenský večer.

Prezentaci odborných firem zahájil krátce po desáté hodině Filip Kadlec, vedoucí divize Marine firmy BS Technik. „Na českém trhu zastupujeme značku Honda, takže prodáváme lodní motory a nafukovací čluny. Do našeho portfolia patří i lodě Sportis, Mazury, AMT, Arronet, Alunautic či Delphia. A právě loď této značky – model Escape 800 S – jsme přivezli sem, stojí u mola a odpoledne se na ní můžeme projet.“

Daniel Sirůčka z firmy Normark představil přítomným nový Sonar Humminbird Onix a elektromotor MinnKota Ulterra 80 na dálkové ovládání. K čemu je dobré dálkové ovládání u elektromotoru? „Například když sami spouštíte loď na přívěsu na vodu. Sjedete k vodě, spustíte loď na vodu a díky dálkovému ovládání s lodí přejedete k molu, aniž byste do ní nastoupili. Ovladač má dosah až 30 metrů,“ vysvětlil.

Firmu Zeppelin CZ přijeli představit marketingový manager Karel Kuchta, produktový manager Ivan Urban a Josef Zicha. „Specializujeme se na dieselové vestavné motory Caterpillar. Využívá je například flotila Pražské paroplavební společnosti. Dovážíme také generátory a elektropohony Fischer Panda,“ uvedli.

Následovala ukázka spouštění na vodu motorového člunu Crownline R18, který přivezla firma Marine. Byl k tomu použit Range Rover Vogue s dlouhým rozvorem z firmy Dajbych. Milan Havel, vedoucí pražské prodejny Marine, přivezl ještě vodní skútr Sea Doo Spark a všem přítomným představil široké spektrum činností své firmy.

Od letošního roku má známá italská značka motorových jachet Azimut v České republice nové zastoupení. Michal Janeček, obchodní ředitel nově vzniklé společnosti Azimut Yachts Czech Republic, ji představil: „Centrum motorových lodí VT Yachts bylo založeno v roce 2012 spolumajitelem společnosti Vega Tour a nadšeným jachtařem, panem Milošem Capouškem. V roce 2013 jsme získali zastoupení norské loděnice Windy Boats. Na začátku roku 2015 jsme úspěšně portfolio rozšířili o oficiální zastoupení italské loděnice Azimut. Tímto se snažíme uspokojit požadavky nejnáročnější klientely, která hledá větší, designové a luxusní jachty.“

Od luxusních jachet se účastníci přesunuli k údržbě. Lodní kosmetiku StarBrite přijeli ukázat v praxi Jana Humlová a Jozef Salva, obchodní zástupci této značky. V marině na vybraných lodích proběhl test lodního šamponu, tekuté čistící směsi pro středně zoxidované povrchy, čističe trupu pod čarou ponoru nebo středního kartáč Deluxe. Dmitry Schelkalin, sales manager firmy Chtchelkaline, která dováží značku Adventure pro ČR a SR, přivezl nafukovací skládací člun Adventure Master 400. „V portfoliu značky Adventure je asi 50 modelů, jejich konstrukce je řešena vždy originálně, stejně jako technologie a použité doplňky,“ upřesnil.

Největší expozici zařídila firma Wavy Boats. Dvě lodě Coaster 600 WA a Coastliner 21 WA byly u mola připravené k projížďkám, zatímco Coastliner 475 Sport a Corsiva 520 Classic byly vystavené na břehu. „Naše společnost se zabývá prodejem motorových člunů a lodí, přívěsných motorů a jejich servisem. U našich lodí již v základním provedení zákazníci najdou celou řadu nadstandardních prvků. Výrobci námi prodávaných lodí upřednostňují především spolehlivost a ekonomičnost provozu přívěsných motorů,“ uvedl jednatel firmy Petr Winn. Petr Kahlen z divize společnosti Wavy Boats – Bohemia Marine, která je výhradním zástupcem značek koncernu Navico, následně představil navigace a echoloty Lowrence, B&G a Simrad.

Poté se účastníci přesunuli do stanů, které na akci zapůjčila a zároveň je prezentovala firma MVP Events. Majitel Vítek Rozehnal pak v praxi předvedl, jak udělat akci zajímavou. Na úvod totiž nabídl posluchačům příjemně vychlazené Prosecco! O tom, že má co říct k tomu jak dělat firemní setkání, tak nebylo pochyb.

Stany pak pro svoji prezentaci využívaly i další firmy. Miloslav Hakr, jednatel společnosti HCS Komunikace, všem předvedl čtyři modely vysílaček iCom – IC M323, IC M73 EURO, IC M87 a IC M35, a Tomáš Kapička, jednatel firmy Altumare, odprezentoval nabídku charterů především na vlastní základně v Řecku a novinky značky Lagoon, která vyrábí luxusní katamarany a kterou jeho firma zastupuje na českém a slovenském trhu. Vojtěch Eliáš, produktový manažer z Lanexu, přítomným představil kvalitní jachtařská lana, která vyrábí tato firma v České republice.

„Specializujeme se na výuku základů jachtingu, školu závodního jachtingu a kapitánské kurzy VMP. Nabízíme charter plachetnic po celém světě a prodáváme polské plachetnice Skippi 650,“ uvedl Jiří Altman z firmy Yachtmen Charter. Zajímavým zpestřením byla možnost vyzkoušet si pádlování na paddleboardech, které přivezl Honza Rott za společnost Direct Solution.

Všichni účastníci, jak zástupci zmíněných firem, tak majitelé lodí a příznivci jachtingu, kteří přijeli na Modrou loděnici, strávili příjemný slunečný den zakončený rautem v předvečer Truc regaty, největšího závodu kajutových plachetnic v České republice, který byl odstartován v sobotu.

text: Eva Skořepová
foto: Kajetán Tvrdík