Reportáž z továrny SAVERU

SAVER míří z jihu Itálie do celého světa...

Článek z časopisu Yacht 11/2022

Italskou továrnu SAVER jsme díky firmě MARINE, která je autorizovaným zastoupením pro tuto značku u nás, měli příležitost navštívit začátkem dubna, kdy ve střední Evropě panovalo ještě poměrně chladné počasí. Na jihu Itálie však bylo docela vedro a jachtařská sezóna v plném proudu. Během dvoudenní návštěvy se nám věnoval obchodní ředitel firmy SAVER, pan Carmelo Milici, který nám ukázal celý výrobní proces a vysvětlil řadu detailů.

Historie italské značky laminátových kajutových lodí SAVER se začala psát již v roce 1986 ve městě Gioiosa Marea na Sicílii. Zakladatelem i majitelem v jedné osobě je Giuseppe Sorbera, člověk s dlouholetými zkušenostmi v oblasti designu a konstrukce lodí. Na začátku byla jeho touha respektovat stavební tradici starověkých loděnic, ale také zahájit výrobu vlastních trupů za použití moderních materiálů a udržení nejvyšší kvality. V současné době loděnici vlastní část rodiny Sorberových – Massimo a Mariagrazia po boku jejich otce Giuseppeho. Filozofií společnosti je i nadále vyrábět čluny, které zůstávají s délkou do deseti metrů v kategorii malých jachet, avšak svým majitelům mohou zaručit zábavu, potěšení a dostatek pohodlí za rozumné peníze. A to nejen při pořízení, ale i při provozu po celou dobu životnosti lodí.

Současná produkce je rozdělena do čtyř velkých skupin. Open, WA, Fisher a Cabin jsou konfigurace, které splňují rozmanité potřeby zákazníků. Dnes vyrábí loděnice SAVER vše u sebe ve velkém závodě v Pirainu, který zabírá plochu šest tisíc metrů čtverečních. K tomu se přidává závod ve městě Gioiosa Marea o rozloze dalších čtyři tisíce metrů čtverečních, který je vyhrazen čistě pro laminování. Sama továrna zabezpečuje vše vlastními silami – od výroby a montáže interiéru po elektroinstalaci až po montáž motorů a příslušenství...

Celý článek - Yacht 11/2022

Časopis Yacht 11/2022 

Text a foto: Marek BylnickýFotogalerie přímo z továrny: