Pojištění

Tipy Marine

České zákony nestanovují povinnost mít sjednané pojištění odpovědnosti za způsobené škody z provozu plavidla pro malá plavidla, kterými se neprovádí koncesovaná osobní vodní doprava. Přesto je ale vhodné takové pojištění mít, případně i pojištění samotného plavidla. Nikdy nevíte, co se může stát, navíc v některých státech (Chorvatsko, Itálie) vyžadováno je. Pojištění lze většinou sjednat přímo na místě zároveň s přihlášením lodě k plavbě v dané oblasti.

Pojištění odpovědnosti z provozu plavidla i „havarijní“ pojištění lodě je možné sjednat i v České republice. Povinné ručení lze doporučit všem majitelům lodí, jelikož je cenově dostupné a nikdy nevíte, co se může přihodit. Pojistit můžete vlastní i pronajatou loď buď celoročně, nebo jen na požadovaný počet měsíců s územní platností na Českou republiku, Evropu, nebo celý svět. Pojištění kryje náklady za způsobené škody během plavby pojištěné lodě třetím osobám na majetku i na zdraví. Pokud využíváte více lodí, lze u některých pojišťoven sjednat pojištění odpovědnosti i na kapitána. Pokud se chystáte do zahraničí, je důležité mít tzv. International Pleasure Craft Liability Insurance Card, neboli potvrzení o pojištění v anglickém jazyce.

Pojišťovny nabízejí různé tarify pojištění, které jsou odstupňované dle délky či výtlaku lodě a výkonu motoru. Důležitou roli hraje také to, zda jde o loď určenou k rekreačním účelům či k podnikání nebo na závody. Pojištění odpovědnosti za škody z provozu plavidla i „havarijní“ pojištění plavidla nabízejí například pojišťovny Allianz, Pantaenius, Hamburger Versicherung, Yachtpool i řada brokerů například Bluebear IB nebo Respect.

Jako příklad můžeme uvést pojištění u Pantaeniusu pro motorový člun Starcraft 195/IO o délce 5,5 metru s motorem Mercury 3.0 MPI. Kompletní pojištění lodě na částku 22 880 EUR, pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem tohoto člunu na 6 000 000 EUR na zdraví a na stejnou částku na materiální škody a pojištění na smrt nebo trvalou invaliditu posádky ve výši 75 000 EUR/150 000 EUR stojí 495 EUR ročně.

Rádi zajistíme pojištění vašeho plavidla prostřednictvím společnosti Pantaenius. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.