Plavba bez dokladů

Doklady potřebné k plavbě

Obecně lze bez řidičského průkazu vést všechna malá plavidla s celkovou hmotností včetně povoleného zatížení nižší než 1 000 kg, výkonem motoru do 4 kW a plochou plachet do 12 m2. Takovým plavidlem může být například nafukovací člun Zodiac Zoom 310 s motorem Tohatsu o výkonu 5 koní, nebo plachetnice Fireball.

Na závodech
Během povoleného sportovního podniku nebo výcviku pod odborným dohledem mohou účastníci vést malé plavidlo bez průkazu způsobilosti. Musí však být seznámeni s technikou vedení plavidla a závod musí probíhat na vyhrazeném úseku vodní cesty. Věk v tomto případě není omezen, odpovědnost nese organizátor podniku.

Ve výtlačné plavbě
Osoby starší 18 let mohou bez průkazu VMP řídit také malé plavidlo nad hmotnosti s motorem o výkonu do 20 kW, schopné pouze výtlačné plavby a rychlosti do . To platí pouze na řece Moravě a na Baťově kanále, na Lužnici od Kolodějí nad Lužnicí po ústí do Vltavy, na Otavě od Kavkovny po ústí do Vltavy, na Sázavě od Pikovic po ústí do Vltavy, na přehradní nádrži Horka (Stráž pod Ralskem), Hracholuskách, Lipně, Rozkoši, Skalce, Těrlicku, Žermanicích, Máchově jezeře, vodní ploše Velké Žernoseky, rybnících Svět a Velké Dářko.

V půjčovnách
Bez průkazu VMP je možné řídit také malé plavidlo nad hmotnosti schopné pouze výtlačné plavby a rychlosti do , schválené SPS pro provoz v půjčovně. Majitel půjčovny si toto schválení nechá zapsat do lodního osvědčení. Současně tam musí být zapsán i úsek vodní cesty, pro který schválení platí.