MARINE 450 U na Špicberkách

16. glaciospeleologická výprava

1. část

V červenci 2019 odjel čtyřčlenný tým jeskyňářů na již 16. výpravu za poznáním nitra ledovců souostroví Svalbardu. Jedná se o další část dlouhodobého programu výzkumu a dokumentace změn morfologie a vnitřní drenáže ledovců v oblasti fjordu Hornsund na Špicberkách. Hlavním organizátorem a donátorem výpravy je firma Řehák - SPELEO s.r.o. polovina týmu je reprezentována čechy Josefem Řehákem a Stanislavem Řehákem, druhou polovinu tvoří polští kolegové.

Image 1

Transport materiálu byl realizován v předstihu ve spolupráci s Institutem Geofyziky Polské akademie věd zásobovací lodí Horyzont II. S necelou tunou základního materiálu, lan, oblečení a potravin odjela zásobovací loď z polské Gdyně do fjordu Hornsund. Se vším materiálem odjel také náš nový hliníkový člun Marine 450 U, který pro nás na následující dva měsíce bude jediným prostředkem k transportu materiálu a osob na vzdálené lokality, jako je hora Raud tvořící nunatak v ledovci Torell, ale také jediným a životně důležitým pojítkem s civilizací a možností návratu.

Image 2

Pevně doufáme, že člun bude natolik pevný, aby odolal mohutným vlnám, ledovým krám i dotěrným medvědům. Současně však člun musí být tak lehký, abychom jej ve dvou lidech dokázali vynést, případně vyvléct jen za pomocí vlastních sil za bouřový val. Vše, co zůstane níže a dosáhnou na to rozbouřené vlny s velkými ledovými krami, je v krátkém čase rozemleto a pohlceno mořem.

Image 3

V současné době člun čeká v bezpečí polské stanice v Hornsundu a čeká na příjezd výpravy. Brzy se můžete těšit na další zážitky a fotografie z výpravy.

Image 4

Autorem textu: Bc. Josef Řehák

Fotografie: Bc. Josef Řehák

Detailní informace o člunu naleznete zde.