Glastron 205 GT

Dokonalá klasika...

Motorové čluny s otevřenou přídí jsou právem nejprodávanější na řadě světových trhů. Poskytují totiž maximální prostor na palubě i pro velkou rodinu či skupinu přátel, vejdou se na přívěs za osobní auto, je poměrně snadné odtáhnout je k moři či na některé z jezer. Ekonomika provozu je stále ještě rozumná a pokud zrovna pár měsíců nemá majitel čas, může loď čekat pěkně na přívěsu bez velkých skladovacích či udržovacích nároků, až přijde její příležitost.

Nejmenší bowridery začínají na délce 17 stop, ale 20 stop neboli 7 metrů délky a 2,4 metru šířky jsou rozměry, které poskytnou posádce potřebné pohodlí i prostor, a poněkud zvlněná hladina také není pro dvacetistopou loď velký problém.

Glastron 205 GT je aktuálně jedním z nejtypičtějších představitelů této kategorie. Charakterizuje ho moderní tvar, důraz na stylové prvky, jako jsou dobrá zvuková aparatura a vodě odolné reproduktory, nepřímé LED osvětlení interiéru a přístrojová deska spolu s ovládacími prvky a kapličkami přístrojů, jejichž design svým tvarem odkazuje na to nejlepší ze sedmdesátých let minulého století. Technika je ale pochopitelně současná a v tom nejmodernějším pojetí. Majitel si může měnit barevnou náladu na lodi. Interiéru samozřejmě dominuje sezení, jež tvoří zadní lavice s úložným prostorem a za čelním sklem dvě samostatná otočná křesla. Ta zároveň disponují sklopnou střední částí tak, aby měl kapitán a spolujezdec dobrou oporu těla při zvýšeném sezení. Uzavíratelným průchodem je pak možné projít na příď, kde je sezení do „V“. Sedačky opět skrývají úložný prostor. Navíc je možné z přídě vytvořit velké čalouněné opalovací lehátko. Další místo pro opalování je potom na zádi. U každého sedadla je k dispozici robustní nerezové madlo pro případ, že se plavba neodehrává v ideálních podmínkách a je prostě potřeba se dobře držet. Na podlaze kokpitu je odnímatelná umělá rohož. Standardem v této kategorii jsou držáky nápojů všude, kde to je jen trochu možné.

Image 9

Pod podlahou kokpitu najdeme další úložné prostory, kam se vejdou nejen záchranné prostředky, ale také vodní lyže nebo wakeboard. Rovněž audio a zásuvky na propojení elektroniky s audio soustavou nebo pro dobíjení telefonů jsou ukryty ve schránce před spolujezdcem. Objednat je možné i subwoofer a dálkové ovládání. Velkou pozornost věnoval Glastron každému detailu také na trupu. Elegantní, bezpečné i praktické jsou zasouvací vazáky po obvodu trupu, ocelový plech okolo příďového oka nebo demontovatelné čalounění v pravé části zádě pro pohodlný vstup na palubu. Navigační osvětlení zajišťují nenápadná LED světla. Na zadní koupací plošině je na pravoboku pod poklopem uložen koupací žebřík. Pokud mají majitelé jako koníček wakeboarding, mohou si objednat duralový oblouk, který zaručí správný úhel zavěšení vlečného lana. Kromě toho může oblouk sloužit jako nosič na wakeboardová prkna a dobře to vypadá. Samozřejmě je nutné počítat se zvýšenou hmotností i výškou na přívěsu, a proto je vhodné k oblouku objednat i silnější motor.

Tím se dostáváme k technice. Na přístrojové desce je k dispozici hloubkoměr s teploměrem vody, rychloměrem, otáčkoměrem, palivoměrem a ukazatelem trimu. To vše v retro stylu. Má to ale i praktickou stránku – údaje jsou dobře viditelné. Volant je výškově nastavitelný a dovoluje ergonomickou polohu sezení v obou polohách nastavitelného křesla. Vedle páky ovládání motoru je nezbytná výtrhová pojistka. To vše slouží k ovládání motoru, který se ukrývá tradičně v zadní části trupu. Standardně je loď dodávána s motorem MerCruiser 4.5L 200 EC/Alpha o výkonu 200 koní. Za příplatek je ale možné objednat několik dalších variant, a to jak MerCruiser, tak Volvo. Oba modely ve verzi šestiválec i osmiválec o výkonech od 250 do 300 koní.

Všechny popisy lodí jsou ale jen malou ochutnávkou před tím, než si loď sami vyzkoušíte. My jsme měli tu příležitost již v loňském roce ve Francii na moři, ale stejně dobře se hodí i na naše vody. Testovaná loď byla vybavena šestiválcem o výkonu 250 koní a během testu jsme byli na palubě ve dvou, takže akcelerace byla téměř okamžitá. Pokud ale budoucí majitel uvažuje o tom, že bude jezdit s plně obsazenou lodí nebo tahat lyžaře, nebál bych se sáhnout po nejvýkonnější motorizaci.

Křesla kapitána a spolujezdce zajišťují výborné vedení a oporu těla. V závětří čelního skla a komfortu kokpitu může kapitán snadno zapomenout, jak jede loď rychle. Glastron 205 GT je loď, kterou zvládne začátečník, ale uspokojí i zkušeného zákazníka, jenž ocení design, kvalitní dílenské zpracování a dobré jízdní vlastnosti.

Text z časopisu Yacht 06/2020

Autorem textu: Daniel Guryča

Více o lodi se dozvíte zde.