Co nového u Zodiacu

Rozhovor s manažerem Zodiacu pro střední Evropu...

Na prosincové výstavě lodí v Paříži jsme měli možnost mluvit se Stephanem Rudolfem, manažerem pro střední Evropu ve společnosti Zodiac. Zajímalo nás, co je u této renomované značky nového.

Zodiac patří k nejstarším výrobcům nafukovacích člunů na světě. Vznika už v roce 1896. Původně firma stavěla letadla a vzducholodě. První nafukovací člun vyrobila v roce 1934. Dnes vyrábí především nafukovací čluny s pevným dnem (tzv. RIB = rigid inflatable boat), ale i menší klasické nafukovací čluny. V současnosti spadá pod Zodiac i značka Bombard, pojmenovaná po francouzském biologovi Alainu Bombardovi, který pokořil na nafukovacím člunu Atlantik. Přestože firma v posledních letech několikrát měnila majitele, stále prožívá dobré časy. Její podíl na trhu se vloni v domovské Francii zvýšil o pět procent a roste i ve většině ostatních odbytišť. Stephan Rudolf si to náležitě pochvaloval.

Co chystáte na příští sezónu?

Především jsme připravili nový vzhled celé naší populární řady Medline. Vloni jsme do ní zařadily nový Medline 7.5. Ostatní lodě z této řady jsou nyní ve stejném stylu jako tento model. To znamená, že si zákazník může vybírat z mnoha barev trupu, válců i čalounění a přizpůsobit si tak svůj člun podle vlastního vkusu. Trup může být bílý nebo šedý, válce bílé, šedé nebo černé a polstrování v kombinaci béžové, šedé, petrolejové oranžové nebo červené. Rozšířila se také nabídka příslušenství, v níž nechybí třeba dodatečná sada reproduktorů nebo lednička. Příslušenství jsme pro zákazníky připravili do výhodných balíčků, ve kterých je o pět až osm procent levnější, než pokud se kupuje samostatně. Namontujeme ho přímo v naší loděnici. Je to výhodné, poněvadž instalace některých kusů vybavení může být složitá. Například montáž sprchy může zabrat i padesát hodin. Dříve se příslušenství většinou montovalo až u dealerů. Dnes už musí prodejci montovat pouze bimini, protože se s ním čluny špatně transportují.

Image 1

A připravujete i nějaký zcela nový model?

Na konci března představíme Medline 9. Na délku bude mít 8,9 metru, na šířku 3,06 m. A zcela podle posledních trendů v tomto segmentu trhu, bude mít kajutu, ve které se vyspí dva lidé, toaletu a velký prostor na zádi, který poslouží jako jídelna nebo jako opalovací lůžko. Zákazník dostane opět na výběr z mnoha barevných zpracování. Další možnosti výběru bude mít v uspořádání prostoru na přídi.

Takže všechny novinky se týkají řady Medline?

Ne. Podobným způsobem jsme inovovali také čluny z řady N-Zo. Nově nabízíme tři různé barvy nafukovacích válců: černou, bílou a modrou. Laminátový trup může být opět bílý nebo šedý a nabízíme také čtyři nebo pět typů čalounění. Balíčky s příslušenstvím montujeme už v loděnici, stejně jako u řady Medlline. Oblíbený řada PRO zůstává stejná, inovovali jsme ji v loňském roce.

Image 2

A jak je to v oblasti menších člunů?

V nabídce zůstávají i modely Classic, Cadet i Futura. V minulosti jsme měli také slavnou řadu malých člunů pro velké jachty, ale v Evropě se moc neprodávala, populární byla hlavně v USA. Jmenovala se Zodiac Yachtline. Rozhodli jsme se ji obnovit. Jsou to menší motorové čluny, k jejichž řízení nepotřebují v USA průkaz ani děti. Používají se i samostatně na řekách a jezerech. Délky jsou od 3,6 do 4,4 metru.

Dají se očekávat nějaké novinky od značky Bombard?

Minulý rok jsme změnili vzhled základních modelů Sunrider a Explorer. Také jsme snížili ceny o 20 %, v čemž nadále pokračujeme. Sunrider 500 teď stojí včetně daně něco pod 10 000 EUR. V minulosti to bylo 12 500 EUR. Je to dobrý člun pro začátečníky, mladé lidi a lidi, kteří nechtějí nebo nemůžou utratit moc peněz. Čluny Bombard letos dostaly podobně jako Zodiacy balíčky s příslušenstvím.

Image 3

Projevily se změny i na prodejních číslech?

Minulý rok stouply prodeje našich člunů RIB o 55 %. Týká se to jak Zodiacu, tak Bombardu. V dubnu jsme začali prodávat loď Medline 7.5 a ihned prodali šedesát kusů. Velký úspěch měly i modely Open 5.5 a Open 6.5.

Děkuji za rozhovor.

Autorem textu: Eva Skořepová a Radek John

Časopis Yacht 02/2020

Prohlédněte si nové čluny Zodiac Medline a N-Zo zde.

Prohlédněte si nové čluny Bombard Explorer a Sunrider zde.