Zodiac Medline 6.8

Připlouvá novinka z Francie

Článek z časopisu Yacht 4/2022

Známý výrobce RIB lodí, tedy nafukovacích člunů s pevným dnem, představil nový model o délce necelých sedm metrů. Je určen především pro rodinné výlety, ale na své si přijdou i milovníci sportovnější plavby. Pohodlím snese srovnání s klasickým laminátovým nebo hliníkovým člunem a může posloužit při potápění, stejně jako při rybaření.

Lodě typu RIB si většina lidí asi víc spojuje s pracovním využitím více než s rekreací. Zkratka znamená rigid inflatable boat, v překladu doslova pevný nafukovací člun. Loď mívá dno z nějakého tvrdého materiálu, jako je laminát, hliník nebo ocel. Na něm pak sedí nafukovací boky. Fungují v podstatě jako plovací vesta pro celý člun. RIB jsou rychlé, lehké a obratné. Je těžké je potopit. Na svou velikost mají nízkou spotřebu paliva. Poradí si i s vysokými vlnami. První RIB vznikl v šedesátých letech minulého století na britské Atlantic College jako specializované plavidlo pro vodní záchranáře.

Pohodlí především

Hlavní použití těchto lodí je dodnes převážně praktické. Kromě zdravotníků je mají v oblibě i válečná námořnictva, armády, různé složky pobřežní stráže, policie, celníci, hasiči a podobné instituce. To ale neznamená, že je nemohou používat běžní lidé. Naopak. Obliba RIB v poslední době roste. I když to nejsou zrovna lodě, u nichž bychom hledali na prvním místě pohodlí, časy se mění. Dokazuje to mimo jiné i řada Medline od snad nejznámějšího výrobce nafukovacích plavidel na světě, francouzské firmy Zodiac.

Jen tak mimochodem, vznikla už ve třicátých letech minulého století. Její původní sortiment byly vzducholodě. Řadu Medline vyrábí více než dvacet let. V poslední době do ní přibyly modely Medline 7.5 v roce 2019 a Medline 9 v roce 2020. Oba slavily úspěch. S nejnovějším typem Medline 6.8 na něj chce Zodiac navázat. Hned na první pohled je vidět, že na člunu najdete podstatně víc pevných dílů než nafukovacích. Téměř sedmimetrová loď si ani omylem nehraje na plavidlo, na kterém vyráží do akce po zuby ozbrojení mariňáci s obličeji pomalovanými maskovací barvou. Právě naopak: Medline 6.8 je loď, na které si užijete příjemné nedělní odpoledne.

Vlastní návrh

Vyznačuje se středovou kormidelní konzolí, mírně vyosenou na pravobok, a elegantním spoilerem. Můžete z něj roztáhnout rozměrnou skládací stříšku na ochranu před sluncem. Za baterii navigačních přístrojů by se nemusela stydět kdekterá daleko větší loď. Na přídi najdete pevnou opalovací plochu. Ta se dá se celá složit. Skrývá se pod ní úložný prostor. Na zádi se pak rozkládá malý jídelní kout včetně stolku. Většinu dosud zmíněného je však třeba brát spíše jako základní konfiguraci. Na webu Zodiacu si zákazník může svůj člun kompletně vytvořit.

Má na výběr z trojice základních provedení označovaných jako Sport, Confort a Elegance. Může volit z množství doplňků, od přídavných kovových madel a zábradlí přes reproduktory a ledničku až po sprchu nebo elektrický kotevní naviják. Samozřejmá je volba barevného provedení lodě. Na záď se dá nainstalovat i držák k vlečení vodních lyží nebo nějaké jiné podobné hračky.

Loď je navržena k pohonu jedním závěsným motorem. Jeho nejvyšší doporučený výkon je 200 koní, nejnižší 150. Nejvyšší povolený výkon však může být podle manuálu až 250 koní. Jde ovšem už o volbu jen pro velmi zkušené kapitány, kteří si s takovou silou poradí. Dvousetkoňový motor bohatě stačí. Přesto, že je člun vybaven přívěsným motorem, nechybí po jeho stranách dvě malé koupací plošiny. Dokazuje to, že řada Medline cílí na luxusní i sportovní trh současně.

ZOBRAZIT MEDLINE 6.8