Vylepšená verze MARINE 400 SC

Hliníkový člun určený trenérům, rozhodčím nebo i záchranným složkám

Člun jsme testovali během pohárových závodů tříd Evropa, Laser a Optimist na Velkém Dářku, na soustředění Optimistů Českého Yacht Klubu na Lipně v Černé v Pošumaví, na mistrovství ČR třídy Optimist na Nových Mlýnech i se záchranáři na Rozkoši. Jedná se o šikovný lehký člun, který se velmi dobře ovládá, je obratný, dobře se s ním manévruje. Jeho hlavními přednostmi jsou nízká hmotnost a příznivá cena. Protože váží jen lehce přes 100 kg, se dvěma osobami na palubě pro jízdu ve skluzu v pohodě stačí motor o výkonu 10 HP.


Testování začalo se silnějším 20koňovým motorem, ale v průběhu roku jsme zjistili, že i s motorem o výkonu 10 HP nečiní plavba ve větru přes 10 m/s žádné potíže. Pouze na Lipně a zvlášť na Nových Mlýnech, kde se tvoří krátké ostré vlny, je plavba poněkud mokrá. (Pro tyto podmínky a případně pobřežní plavbu je ale v nabídce větší model Marine 450 SC.)

Po celém obvodu lodě byl těsně pod bortem instalován fendr, který zabraňuje poškození samotného člunu i dalších lodí, které ke člunu připlouvají. Na boky byla navíc po prvních testech nalepena pěna. Jednoduché vybavení kokpitu je zcela dostačující. Na konzole je kromě volantu umístěna vodotěsná schránka na doklady či telefon a držák na nápoj, kam dobře zapadne i ruční vysílačka VHF. Pod konzolu byla domontována praktická polička na další věci, které potřebuje mít trenér po ruce. Další box na lana či vesty se nachází uprostřed kokpitu a ten největší je na přídi. Řadicí páka je umístěna napravo na boku lodě.


Marine 400 SC je prostorná, snadno se do ní naloží bójky, náhradní plachty, kormidla a další věci, které jsou na vodě při tréninku nebo závodech plachetnic potřeba. Další výhodou je manipulace – snadno se dá na vodu a vytáhne z vody jakýmkoli autem nebo ručně, manipulaci s přívěsem v pohodě zvládne jeden člověk. Cena je v porovnání se stejně prostorným nafukovacím člunem výrazně nižší, v základu bez motoru je to 119 000 Kč včetně DPH.

Může velmi dobře sloužit jako loď pro rozhodčí, na rozvážení bójek, jako trenérský člun na našich menších vodách, ve větších klubech jako druhý trenérský člun k velkému nafukovacímu člunu, který je bezesporu potřeba na velkých vodních plochách při silném větru a na vlnách.

Díky příznivé ceně a možnosti s 10 nebo 15HP motorem plout bez omezení i na Nových Mlýnech, Lipně a dalších vodách, kde je plavba se spalovacími motory omezena právě tímto výkonem, je to vhodná loď i pro rodinnou rekreaci či rodiče mladých závodníků. Ti tak mohou být vždy na vodě, nepotřebují být členy HZS a žádat o výjimky na trénink nebo závody.

Detailní informace o člunu naleznete zde.