Saver 830 Cabin EFB

Na Slapy i na Jadran

Test časopisu Yacht 12/2021 - 1/2022

Saver 830 Cabin je zatím největší z řady motorových člunů stejnojmenného italského výrobce, který se dostal na náš trhu a který jsme měli příležitost podrobit redakčnímu testu. Potenciální zákazníci ocení výborné jízdní vlastnosti, přiměřenou cenu či možnost převážet tuto loď s patřičným řidičským oprávněním za výkonným SUV bez zvláštních povolení. Test probíhal během zářiového babího léta na Slapské přehradě.

Názor majitele

Test se uskutečnil díky pochopení majitelů v září na Slapské přehradě. Při té příležitosti jsme se zeptali na jejich zkušenosti s používáním lodě během první sezony i na to, proč zvolili právě Saver 830 Cabin. „Chtěli jsme loď na moře do Chorvatska, ale zároveň se rádi svezeme na našich vodách. Kritériem bylo, aby šla loď ještě tahat za autem, abychom se dostali s autem a přívěsem s lodí bez větších potíží na trajekt. Také jsme mysleli na to, abychom se vešli do lodního výtahu na Orlík. S lodí jsme už absolvovali rychlou plavbu odsud ze Slap do Litoměřic a zpět. Měli jsme připravené kontakty na plavební komory a zvládli jsme to za jediný den. Ze Slap nás vzal traktor dolu až v půl jedenácté a pak jsme na jednotlivé plavební komory volali, aby o nás věděli. Zdrželi jsme se pak už jen ve Smíchovské komoře, kde jsme museli čekat asi půl hodiny. Musíme říct, že na Labi byla obsluha plavebních komor mnohem přátelštější než na Vltavě. Naše plavby často spojujeme s karavningem. Část posádky dojede na domluvené místo lodí a někdo obytnými auty. Když jsme se rozhodovali, jakou loď koupit, měli jsme v hledáčku jednu americkou značku, ale nakonec vyhrál Saver právě díky rozměrům, které přesně splňovaly naše požadavky. Během naší plavby do Litoměřic jsme měli dobrou příležitost ověřit spotřebu. Je to 147 říčních kilometrů a spotřebovali jsme 130 litrů. Vychází to tedy asi 1 litr benzinu na 1 kilometr. Jediným nedostatkem tak zůstává bimini. Odvod vody je místo ven z lodi svedený do kokpitu a celkově netěsní. Bohužel pršelo právě během naší plavby do Litoměřic. Dovozce ale slíbil tento nedostatek do další sezony odstranit.“


Na palubě

Saver 830 Cabin EFB je vybaven vestavěným čtyřtaktním benzinovým motorem Mercruiser V8 o objemu 5,7 litru a „Z“ náhonem. Za příplatek je možné objednat dieselový motor. Sklopný laminátový radarový oblouk, který je rovněž za příplatek nese navigační světla a dvoudílné skládací střechy biminy. Design trupu je u Saveru uměřený a zároveň tak trochu předvídatelný, což ale rozhodně není na škodu. Zákazníci na lodi najdou vše obvyklé na těch správných místech. Ve výbavě je koupací plošina na zádi s výsuvným teleskopickým žebříkem, opalovací lehátko na přídi i na zádi. V kokpitu se nachází pohovka tvaru „L“ s malým demontovatelným stolkem a zajímavě tvarované lehátko umístěné vlevo proti pracovišti kapitána. To je osazeno přehledně uspořádanou palubní deskou s klasickým volantem, analogovými přístroji a navigací Garmin. Také veškeré spínače jsou pěkně po staru kolíbkové s jasnými symboly. Kromě toho zde nechybí rádio, ovládání bowtrustru a trimovacích klapek. Pod kapitánskou sedačkou, která má sklopnou přední část, aby se za kormidlem dalo nejen pohodlně sedět ale i stát, je ukrytá malá venkovní kuchyně, která může být vybavena dřezem a grilem.

V kajutě

 Více než osm metrů dlouhý člun skýtá při šířce přes dva a půl metru přirozeně i dost prostoru v podpalubí. Ostatně už slovo Cabin v názvu napovídá, že nějaká ta kajuta k dispozici bude. Vnitřní prostory jsou v podstatě klasicky rozdělené. V přídi je vestavěno dvoulůžko do „V“, druhé poněkud užší dvoulůžko je pak umístěno pod kokpitem s trochu krkolomným přístupem po levé straně. V horní části kajuty jsou po obvodu přídě zavěšeny tři praktické skříňky po obou stranách. Myslím, že ve většině případů bude sloužit zadní dvoulůžko spíše jako úložný prostor, kterého na lodi této velikosti není nikdy dost. Mezi oběma kajutami je na levoboku palubní kuchyňka s dřezem, s plynovým jedno plotýnkovým vařičem a lednicí. Na pravoboku je samostatná koupelna s toaletou s elektrickým splachováním a sprchou. Při jednodenních výletech pojme člun klidně dvojnásobnou posádku, než je počet lůžek. Je totiž schválen pro osm osob. Na palubě je možné užít si kvalitní hudbu díky integrovanému stereo systému se čtyřmi reproduktory, který je rovněž ve standardní výbavě.

Technika

Pokud jde o pohonné jednotky, na výběr mají zákazníci hned tři možnosti. Testovaná loď byla vybavena benzínovým motorem Mercruiser V8 5,7 litru o výkonu 250 koní. Pro ty, kteří dávají přednost dieselům, jsou na výběr dvě možnosti s výkony 230 nebo 270 koní. S testovaným benzínovým agregátem dokáže člun pohodlně překračovat rychlosti přes šedesát kilometrů v hodině, a to při docela rozumné spotřebě paliva. Do nádrže na sladkou vodu se vejde 70 litrů, palivová nádrž má objem 250 litrů. Do důležité a užitečné standardní výbavy je možné počítat i elektrický kotevní vrátek. Za příplatek je naopak kromě obvyklého příslušenství také břehová přípojka na 220 Voltů, bowtruster, teak nebo koberec v kokpitu a na badeplatu, trimovací klapky nebo rozvod teplé vody s bojlerem.

Na vodě

Na otevřenou vodu vyplouváme z Modré loděnice, kde loď letos kotvila. Po zahřátí motoru provádíme první měření rychlosti a spotřeby. Na palubě byly během měření tři dospělé osoby a kompletní vybavení a osobní věci majitelů. Palivová nádrž byla asi na padesáti procentech stejně jako pitná voda. Naměřené hodnoty najdete v tabulce na konci článku a jasně z nich vyplývá, že optimální cestovní rychlost leží někde okolo 3 500 otáček za minutu. Loď jede při těchto otáčkách ve skluzu, motor má klidný a tichý chod a ani hodnota spotřeby pod čtyřicet litrů na hodinu není u takto velké lodě nijak dramatická. Vyplatí se pracovat s trimem, zvláště při delších přejezdech. Testovaný Saver byl osazen benzinovým motorem Mercruiser a „Z“ náhonem Bravo III s dvojitou vrtulí, který je s lodí velmi dobře sladěný. Jde plynule za pákou plynu, je schopný razantně zrychlit i při jízdě ve skluzu cestovní rychlostí s citlivě a plynule reaguje na kormidlo. Ani při přejezdu vln, které jsme si museli na klidné vodě sami vyrobit nevykazoval trup žádné nestabilní chování. Saver 830 Cabin je pohodová loď pro běžné používání. Je to ještě velikost lodě, za kterou je možné tahat lyžaře nebo různé hračky na vodu. Otočit nebo zastavit tento člun je totiž snadné. Díky možné přepravě na přívěsu lze udržet na uzdě i provozní náklady a není nutné platit celoroční kotvení v marině. Jediným nedostatkem tak zůstává systém bimini, který dobře funguje proti slunci ale hůře proti dešti.

Autorem textu a fotografií: Daniel Guryča

Detailní informace o Saver 830 Cabin EFB

Článek naleznete na 24-28 straně nového vydaní časopisu Yacht.